ҚАЗАҚТЫҢ ЖЕТІ КЕРЕМЕТІ

«Спорт және өнер» факультеті «Өнер» кафедрасының 6В01601- Дизайн білім беру бағдарламасының студенттерімен Қазақстанның жеті кереметі жайлы сұхбат өткіздік.
Дизайн білім беру бағдарламасы 4 курс студенті Орынбасар Нурбибі тарихқа көз жүгіртті. Таңбалы тас суреттері Қола дәуірінің тасқа салынған суреттері көрген адамды таң қалдырады. Ертедегі адамдар күнге күйген жылтыр тау жартастарына жануарларды, адамдарды, арбаларды, соғыс көріністерін қашап салды.
Бұл адамзаттың рухани мәдениетін, анық дүниетанымын білдіретін аса маңызды деректер жиынтығы саналады. Қазақстан жартастағы суреттер, петроглифтердің саны және әр алуандағы жөнінен әлемдегі ең бай жерлердің бірі Тамғалы жартастағы таңғажайып суреттерді археологтеріміз әбден зерттеді.
Нәтижесінде олар дүниежүзі мәдениетінің қазыналы қорына қосылды. Ол суреттерде ежелгі адамдардың өмірі, көне тайпалардың салт-дәстүрі, діни нанымдары, аңшылық пен соғыс існе байланысты бейнелер бейнеленген. Алматы обылысындағы таңбалы тас суреттері - бүкіл әлемдік мәдени жәдігерлер қатарында. Студенттер
1. Таңбалы тас суреттері
2. Алтын адам
3. Қазақтың киіз үйі
4. Домбыра
5. Ясауи кесенесі
6. Маңғыстау жерасты мешіті
7. Астана – Бәйтерек жайлы мәліметтер айтып өз ойларымен бөлісті. Студенттерге осы Қазақстанның жеті кереметін сурет пәнінен салып келу тапсырылды.
жалғасы бар....