Өмір бойы оқыту - Қазақстандықтар үшін жаңа мүмкіндіктер

Соңғы онжылдықтарда өзекті трендке айналған өмір бойы оқыту интеллект, құрылымдық ойлау, бейімделу және өзін-өзі ұйымдастыру қабілеттерін дамыту, танысу шеңберін кеңейту, әлем туралы мүмкіндіктер мен идеялар, психологиялық денсаулықты жақсарту арқылы адамдардың бәсекеге қабілеттілігін арттырады.
Қазақстандықтар үшін өмір бойы оқыту тұжырымдамасы өзекті және маңызды. Осы тұжырымдаманы іске асыру шеңберінде Жұмабек Ахметұлы Тәшенев атындағы университеттің профессор-оқытушылар құрамына, қызметкерлеріне жеке өсу мен кәсіби дамуға ықпал ететін жаңа мүмкіндіктер мен перспективалардың кең спектрі ашылады. Жылдам дамып келе жатқан салалар, нормативтік өрісті жаңарту олардан білім мен дағдыларды үнемі жаңартып отыруды талап етеді. Өмір бойы оқытуды оңтайлы қамтамасыз ету үшін білім берудің барлық деңгейлері мен нысандарының құрылымы мен мазмұнын тиімді өзгертудің мақсаттарын, міндеттерін, негізгі тәсілдерін айқындайды.
Өмір бойы оқытудың мақсаты - бәсекеге қабілеттілігі мен базалық құзыреттерін Экономикалық ынтымақтастық пен даму ұйымына кіретін елдерінің деңгейіне дейін арттыру үшін ел халқын формальды, бейресми және ақпараттық оқытумен қамтуды қамтамасыз ететін үздіксіз білім беру жүйесін құру. Тұжырымдаманы іске асыру білім берудің әртүрлі деңгейлерінің сабақтастығын, формальды, бейресми және ақпараттық білім берудің интеграциясын қамтамасыз етуге, оқыту нәтижелері мен біліктіліктерін танудың икемді құралдары арқылы мамандыққа қолжетімділікті кеңейтуге, халықтың еңбек ұтқырлығын арттыруға мүмкіндік береді.
Жұмабек Ахметұлы Тәшенев атындағы университет қызметкерлерінің өзін-өзі жүзеге асыру, кәсіби және жеке өсуі жөніндегі бастамаларды одан әрі қолдау мақсатында Астана қаласында Ғылым және білім министрлігінің ұйымдастыруымен ЖОО-ның білім беру басшыларына арналған «Білім берудегі көшбасшылық» оқу курсы өтті. Оқу курсында көшбасшылық идеялар мен тәсілдерді қалыптастыру, білім беру көшбасшылығында жаңа технологияларды құру, болашаққа деген көзқарасты дамыту, нәтижеге назар аудара отырып, мәселелерді шешу, өзара қолдауды қамтамасыз ету бағыттары қаралды. Сонымен қатар, ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігі Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитетінің қолдауымен «Орта білім беруді жаңғырту» жобасын жүзеге асыру шеңберінде «Педагогикалық білім беруді жаңғырту» тақырыбында оқыту курсында онлайн және офлайн форматта Жұмабек Ахметұлы Тәшенев атындағы университеттің профессор-оқытушылары қатысуда.
Қазіргі қоғамда білім берудің базалық деңгейі тек кәсіби қызметтің негізі болып табылады. Егер үнемі біліктілікті арттырмасақ, дағдылар өзекті болмай қалады.

Білім беру бағдарламаларын әдістемелік қамтамасыз ету бөлімінің басшысы Оралова З.М.