"Сырдария" университетіндегі қашықтықтан оқыту технологияларының жоғары білім сапасына әсері

Қашықтықтан оқыту технологиялар, технологиялар жиынтығы ретінде:
- студенттерге оқылған материалдың көп бөлігін жеткізуді қамтамасыз ету;
- оқу процесінде студенттер мен оқытушылардың интерактивті қарым-қатынас жасауы;
- студенттерге материалды өңдеуде, сонымен қатар оқу процесінде өз бетімен жұмыс жасауға мүмкіндік беру.

Қашықтан оқыту және қазіргі заманғы инженерия мен технологияның дамуы: біреуі екіншісінің дамуына ықпал етеді. Қазіргі уақытта студент қай жерде жүрсе де, кез келген университеттің оқу жоспары бойынша тұрғылықты жерінен шықпай қашықтықтан оқи алады.

Университетте қашықтықтан оқытуға көшуге байланысты қашықтықтан оқыту технологияларын (ДОТ) қолданудың негізгі нұсқалары қарастырылған. Оларға: Platonus білім беру процесін қашықтықтан қолдау жүйесін енгізу (LMS оқытуды басқару жүйесі), Zoom бағдарламасын қолданатын оқытушыларға арналған вебинарлар және жаппай ашық онлайн-курстар үшін MOOC (Massive Open Online Courses) қолдану жатады.

Вебинарлар жоғары білім сапасында ерекше рөлге ие - виртуалды білім беру ақпараттық ортада оқытудың жаңа нысаны. Оқытушының студенттермен вебинар жүргізу технологиясы ақпараттық мәдениетті арттырады және электронды оқыту құралдарының тез өзгеретін жағдайында студенттермен тиімді қарым-қатынас жасау үшін құзыреттілік қалыптастырады. Оқытушылар мен студенттер оқытушылардың құралдарын анықтайтын бағдарламалық қамтамасыз ету және вебинарлық платформаның мүмкіндіктерімен танысады. Олар: нақты уақыттағы аудио және видео коммуникациялар, презентациялардың слайд-шоулары, виртуалды тақтамен жұмыс, оқытушылардың компьютеріндегі "Жұмыс үстелін" көрсету, сауалнамалар жүргізу. Zoom бағдарламасының көмегімен дәрістердің онлайн аналогтарын, семинардың онлайн аналогтарын жүргізуге, 4 курс студенттеріне диплом және диплом алдындағы жұмыстарды жүргізуге, сонымен қатар осы вебинарларға техникалық және педагогикалық дайындық жасауға мүмкіндік береді.

Университетте қашықтықтан оқыту технологиялар қолданудың негізгі артықшылықтары:
1. Әр студент өзіне қажетті білім мен дағдыларды ыңғайлы форматта игеруге мүмкіндік алады;
2. Оқыту қажеттіліктерін қанағаттандыру керек және қандай нәтижелерге әкелетінін жоспарлау және түсіну;
3. Оқытуды басқару құралдарының тиімділігін қамтамасыз ету;
4. Дәстүрлі тәсілдің артықшылықтарын жоғалтпастан оқытуға уақыт пен қаржылық шығындарды азайту;
5. Технология және оқыту бірін-бірі байытады және толықтырады;
6. Студенттердің және олардың арасында және мұғалімдермен белсенді әлеуметтік қарым-қатынас;
7. Оқытушының қол жетімділігі;
8. Уақыты мен орнына қарамастан оқу мүмкіндігі;
9. Әр түрлі дидактикалық тәсіл;
10. Оқыту сапасын жақсарту (оның ішінде неғұрлым тиімді оқу құралдарын қолдану арқылы);
11. Жеке оқытуды бақылау;
12. Студенттің өзіндік жұмысының басымдығы;
13. Интернеттегі және офлайн режимде қайта пайдалануға болатын оқу мазмұнын біріктіру.