Құрметті әріптестер, жас ғалымдар мен студенттер!

2020 жылдың 10-сәуір күні "Сырдария" университетінде Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерей тойына арналған "Абайдың рухани мұрасы: білімнің бүгіні мен болашағы" атты студенттер мен жас ғалымдардың дәстүрлі VI республикалық ғылыми-тәжірибелік онлайн-конференциясы өтті.

Онлайн-конференцияның пленарлық мәжілісінде студенттер мен жас ғалымдарды "ф.ғ.к., доцент абайтанушы Абенова Л.У. құттықтады.

Конференцияның пленарлық мәжілісінде Сатуов Бекболат Шайзуллаұлы, "Сырдария" университеті "Қазақ тілі мен әдебиеті" білім беру бағдарламасының 4-курс студенті, "Абай және XXI ғасырдағы қазақстан", Райымбеков Еркебұлан Батырбекұлы М. Әуезов атындағы ОҚМУ 1-курс докторанты "Substandard raw materials and waste of karatau phosphorites as industrial and commercial raw materials", Кулумбетова Онласын Куатовна, Абай атындағы қазақ ұлттық педагогикалық университеті 2-курс докторанты "ЖОО білім мазмұнын бағалау жүйесіндегі ерекшеліктер", Зулхайнаров Талғат, "Сырдария" университетінің 4-курс студенті "Жетісай қаласының көрнекі жерлері ақпараттық-карталық қосымшасын жасақтау" атты баяндамаларын оқыды.

Онлайн-конференция қазіргі заманғы іргелі және қолданбалы ғылымдарды қамтыған негізгі бағыттар Абай ілімі: Интеллектуалды ұлт қалыптастыру идеясы; Гуманитарлық ғылымдар; Жаратылыстану ғылымдары; Педагогикалық ғылымдар; Экономикалық ғылымдар мен құқықтану бойынша жүргізілді.

Конференция соңында барлық секциялық мәжілістердің жұмыстарының қорытындысы бойынша қарар қабылданды.

• кемеңгер абайды тану - адамның өзін-өзі тану арқылы зерделеніп, оның іліміндегі интеллектуальды ұлт қалыптастыру идеясы негізінде "үш таным" немесе "толық адам" концепциясы XXI ғасырдағы қоғам тұрғысынан қайта зерттелсе, жастарға білім мен ғылымды тануға жол ашу.
  • абай тағылымы арқылы жастардың тұлғалық қасиеттеріне әсер етіп, адамзат баласын құрметтеу, ізгілік пен имандылықты өмірінің мақсаты ете білетін, ғылымға ұмтылу, "әділдік", "адамгершілік", "халық" деп соққан жүрегі бар жан-жақты тұлға қалыптастыру.

- әлеуметтік-экономикалық және мәдениетаралық қатынастарды дамыту мәселелерін анықтауға және шешуге бағытталған жас ғалымдар мен студенттердің бірлесіп орындайтын зерттеулердің маңызын арттыру;

- студенттердің ғалымдар тобымен және ғылыми ұйымдармен "кері байланыс" ұйымдастыру арқылы "сырдария" университетінің білім беру кеңістігінде студенттер мен жас ғалымдардың жан-жақты дамуына жағдай жасау;

конференцияға қатысушылар аталған іс-шара универсиетте білім алушылар мен жас ғалымдардың зерттеу өрісін кеңейтуге, олардың сыни ойлауын, ғылыми-зерттеу жұмысының дағдыларын қалыптастыруға және тұлғаның жан-жақты дамуына ықпал ететінін атап өтті.

онлайн-конференцияға қатысушылар студенттер мен жас ғалымдардың конференцияның қорытындысы бойынша және секция комиссияларының мақұлдауымен студенттердің баяндамалары жинағын жариялау қажеттілігімен келісім білдірді.